Sayfalar

23 Ağu 2013

KIŞLIK DOMATES SOSU8-10 diş sarımsak (isteğe bağlı daha az olabilir)
4 kg domates
Yarım su bardağı zeytinyağı

Domatesleri kaynar suyla dolu bir tencereye alın.20 dakika kadar pişirin.Kabukları ve içleri yumuşayan domatesleri soğuk su dolu bir kaba alın.Sonrasında kolayca kabukları soyulan domatesleri küp doğrayın.İçleri yumuşadığı için doğrarken sulanacaktır; suları ziyan etmemeye özen gösterin.
Kavanoz ve kapakları,az bir su doldurduğunuz tencerede ocağa oturtup kaynatmaya başlayın.Kavanozlar sıcak,sosunuz sıcak olmalı iyi vakumlanması için.
Pirinç tanesi büyüklüğünde doğradığınız sarımsakları derin bi tencerede kızdırdığınız zeytinyağında soteleyin.Püf nokta: ne kadar fazla sarımsak tadı isterseniz o kadar çok kavurun.İsteğe göre sarımsaksız da hazırlanabilir.
Domatesleri ekleyin ve blendardan geçirin.İstediğiniz oranda tuzu ekleyin.Kaynadıktan sonra en fazla 15 dakika sonunda ocağın altını kapatın.Kavanozları 2 parmak kalacak şekilde doldurun.Ağızlarını silin ve sıkıca kapatıp ters çevirin.Havlu kağıt üzerine koyun ki kavanozlarda sızıntı olursa fark edebilesiniz.Ters şekilde 1 gün 1 gece kalsın.

Önemli olan her yıl yeni kapaklarla bu işlemi yapmaktır.Çarşı,pazar,züccaciye her yerden kavanoz ve kapak emin edebilirsiniz.Benim mevcut kavanozum olduğu için tanesi 20 kuruştan aldığım kapaklarm bu yıl işimi gördü.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder