Sayfalar

2 Kas 2013

ORGANİK Mİ? İPEK HANIM ÇİFTLİĞİ

Organik içi boşalmış bir tabir oldu giderek.Semt pazarına gidiyorsunuz, satıcı size tornadan çıkmış gibi aynı ve alabildiğine kan kırmızı domatesi "organik abla bu" diye satmaya kalkışıyor.Pek çoğumuzun güvendiği ismini vermiyim "güneşli bahçenin ürünleri" yani 'alışveriş merkezi organikçisi' nde yaz kış havuç bulunuyor.Pazardan alınan havuçlar gibi iri iri havuçlar.Ben 3 yıldır sadece İpek Hanım Çiftliği'ne güveniyorum.Pınar Hanım artık sadece referansla yeni müşteri kabul ediyor.Güvenmeyenler 1 kez denesin derim.Açın sipariş ettiğiniz kesekağıtlarını bakın gelen meyve-sebzeye.Koyun buzdolabına 1 haftayı bulmadan bozulduğunu göreceksiniz.Peynirleri 4-5 günde tüketmezseniz bir daha yenmiyor.Pazardan aldığım sebze-meyvenin 1 ay taş gibi buzdolabında bozulmadan kalmasını hayret ve korkuyla izliyorum.Yumuşayan,çürüyen sebze-meyve,sıcakta ve kavanozda kurtlanabilen bakliyat sağlıklı olan aslında.

Anneleri dinliyorum 12 sebzenin çorbasıyla besledik diyorlar.Tamam da o sebzelerin çoğu içlerindeki hormon,tohumunun kalitesizliği vs hesaba katıldığında sandığınız o sebze değil ki başka bir şey artık.
Organik beslenmenin bedeli tabi ki pahalı ancak ne demiş büyüklerimiz "çocuğun yediği helal,giydiği haram".Çocuğu beslemek önce sevgi ve şefkatle sonra temiz gıdayla.Bunu önemseyin.Duyar gibiyim "ben organik besliyim istediğim kadar,okula gidince kantinden fast food tarzı beslenecek" dediğinizi.En azından dizinizin dibindeyken kontrol edin ve beslenme tarzını oluşturup oturtmaya çalışın.İlkokula kadar kolayla tanıştırılmamıştım ve hala sevmem.Oysa çok net hatırlıyorum tüm arkadaşlarım bana uzaylı gibi bakmıştı "kola sevmeyen kız" olarak :)) Belki siz de yemekhanesindeki sebze-meyve-yemek malzemelerinin denetlendiği,velilerin bunu önemsediği ve tedarik noktalarının şeffaflıkla paylaşıldığı şimdilik çok sınırlı sayıda okulların artmasını sağlayabilirsiniz.Talep olursa sayı artacaktır bence.
En basit örnek; kilosu 19 tl olan kıyma,kilosu 10 tl olan bal olabilir mi?Kıyma denilen, kıyma aromalı artık etlerin kıymayla karıştırılmışı (muhteviyatını benim yazmaya dilim varmıyor) 
Bal, da bal aromalı suni şekerli bir sıvı.
Yediğinizi giydiğinizden daha çok önemseyin ve bu bakış açısını gelecek nesillere miras bırakın.Sevgilerimle..

4 yorum:

  1. Sana kesinlikle katılıyorum Bengicim. Ben de organik beslenmeye çalışıyorum ama benimki köy yumurtası, köy tereyeğı ve köy tavuğu şeklinde şimdilik. Elbette günlük süt alıyor ve yoğurdumu kendim mayalıyorum. Kefir mayam da var çok başarılı olamasamda arada mayaladığım oluyor. Maalesef açık sütlere güvenemiyorum. İşin organik sebze meyve kısmına gelince, mesleğim gereği dağ bayır çok geziyorum seraların yanından geçerken gördüğüm kimyasal ilaç kutularını anlatamam, dağ gibi yükseliyorlar. Bu konuda Pınar Hanım'la sanırım çocuğum olduğunda tanışacağız :)

    YanıtlaSil
  2. Sinemcim Pınar Hanım son dönemin en kıymetli girişimcisi.Sen de elinden geldiğince eski mutfakları yaşatıyorsun bence; tabi yaşadığın yer de bunu kolaylaştırıyor.Açık sütlere güvenmemekle haklısın; benim bir arkadaşım bizzat süt fuarına katıldığında Aysun Hanım'la tanışmıştı.Ben Aysun Hanım'a da güvendim; sütü de artık ondan alır oldum. http://aysunthesutcu.blogspot.com/ Bala da dikkat et sevgiler..

    YanıtlaSil
  3. Balımı da Artvin Maçahel'den getirtiyorum artık :)

    YanıtlaSil