Sayfalar

23 Ara 2013

BUĞDAY HAŞLAMA

Aşurelik buğdayı benim gibi çorbalarda ve salatalarda kullanıyorsanız sizle çok faydalı bir haşlama yöntemi paylaşıyorum.

İsmini şimdi hatırlamadığım bir yemek bloğunda okudum.Çok ilginç geldi ve denemeye karar verdim.Aşurelik buğdayı (istediğiniz miktarda olabilir ben yarım kg haşladım) ovalayarak iyice bol suda yıkayın.Süzün ve tencereye alın.Üzerini 2 parmak geçecek kadar su doldurun ve kaynatın.Kaynar kaynamaz beklemeden suyunu dökün ve tekrar buğdayların üzerini 2 parmak geçecek kadar su doldurun.
Tekrar kaynatın.Buraya kadar her şey bildiğimiz gibi değişiklik bu aşamadan sonrası.
Fokur fokur kaynayınca ocaktan alın ve tıpkı yoğurt mayalar gibi kapağını kapattığınız tencereyi kalınca mutfak bezleriyle sarın.6 saat açmayın.Kapağı açtığınızda buğdaylar tüm suyunu çekmiş, şekilleri hiç bozulmadan yumuşacık olmuş olacak.Siz de 1 su bardağı kadar buzdolabı poşetlerine doldurup derin dondurucunuza kaldırabilirsiniz.Hem biçimleri düzgün olacak hem de kaynadığı suyu çekerek piştiği için, vitaminlerini suyuyla süzüp atmamış olacaksınız.
Pirincin glisemik indeksinin ne kadar yüksek olduğunu biliyoruz.Pirincin girdiği her çorbaya dondurucudan çıkardığınız 1 su bardağı haşlamış buğdayınızı koyabilirsiniz.Daha besleyici ve daha sağlıklı olacaktır.

2 yorum:

  1. keşkek yemegi yaparız bizim buralarda...bende o yemeği senin usulden yapıyorum .normalde çok zahmet li olşan bir yemek bir çalışan için menemen kadar kolay oluyor. eline sğalık

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. Biz de yapıyoruz keşkek çok severim.Teşekkür ederim

      Sil