Sayfalar

19 Şub 2014

ATOM KAHVALTI-Çocuk Kahvaltısı

Bizim evin "tembel atom kahvaltısı"..Muhallebi kıvamında veriyoruz küçük beye.1 yaşından ufak çocuklara zaten bal ve inek sütü verilmiyor.Bana kalırsa bu kadar sağlam bir kahvaltı 1 yaşından sonra da doktora danışılmadan verilmemeli.
Kahvaltı güne zinde, enerji dolu ve sağlam başlamaları için sıkı olmalı.Atom kahvaltı öyle ortaya çıktı.

İpekhanım Çiftliği'nin tereyağı-tam buğday unu-pekmezle yaptığı muhteşem bisküviler, tatlı lor peyniri, tereyağı, rulo kaymağı, cevizi ve sapsarı kaymaklı halis sütü favorilerim.
Asla kahvaltılara bebe bisküvisi konmasına taraftar değilim.O bisküvilerin nasıl o kadar kolay eridiğinin sebebi katkıları çünkü.
Yumurtayı ben başka bir yerden alıyorum halis köy yumurtası.Balı da annem getirtiyor.
Ancak bu ürünler de mevcut çiftlikte.Dedim ya atom kahvaltı..bir enerji bombası özellikle kreşe giden küçük insanlar için :)

Çiftlikten aldığım bu 1 litrelik sütü kaynatıp muhallebiler ve kahvaltılara kullanıyorum.Diğer 1 litreyle de yoğurt mayalıyorum.Bizde her şey doğal eski usul :) Çocuğunuz küçükse hazmının rahat olması açısından devam sütü de kullanabilirsiniz.
ATOM KAHVALTI

Malzemeler;
2 bisküvi
1 çay bardağı sıcak süt
1 yumurta
1 çay kaşığı tereyağ
1 tatlı kaşığı kaymak
1 kibrit kutusu peynir
1 ceviz içi
1 tatlı kaşığı bal

Yapılışı;
Bisküviler ısıttığınız sütte beklerken yumurtayı haşlayın.En fazla 8 dakika haşlayın; önerilen 10 dakikayı asla geçmemesi.
Cevizleri dövün.Bal hariç tüm malzemeyi ekleyip ya çatalla ezin yada blender dan geçirin.(çocuğunuzun tercihine göre)
Son olarak balı da ekleyin.Hazır :) bol bol enerji olsun..

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder