Sayfalar

18 Şub 2014

KEMİK SUYU ÇIKARMA

Pasta, kek, tatlı yapmak ve yayınlamak çok cazip.Yapana da yiyene de hem lezzet hem görsel olarak cazibeli bir dünya sunuyor.
Simli Mutfak'ta bir sürü başka eylem de oluyor.Bildiklerimi duyurmak amacıyla çıktığım yoldan bu ara biraz saptım.Daldım şekerin verdiği mutluluğa..
Şimdi 1-2 postu sağlık, şifa postu olarak çıkıyorum bilesiniz :)

Hazır bulyonlar malumunuz kimse tarafından tercih edilmez oldu.Ya benim gibi bulyonunu evde hazırlayanlar var yada ben hiç kullanmıyorum diyenler var.Eski mutfaklar unutulmasın diyorsak hiç de zahmeti olmayan kemik suyu çıkarmayı anlatayım dedim.tavuk-suyu-hazirlama için de buraya tık tık.

Sevgili oğlum içim pirzola alıyoruz.Dana etini eve alıyoruz ancak ona vermiyorum.Benim neredeyse 0'a yakın bir et tüketimim var; ancak çocukların büyümesi için etin gerekli olduğunu biliyorum ve çocuğuma sadece et değil diğer hayvansal gıdaları da bolca veriyorum (süt-süt ürünleri ve yumurta) 
Danaların doğası gereği tüm gün dağ bayır gezip otlamaları gerekiyorken; çoğu besici artık işin kolayına kaçıyor ve hayvanlar yetiştirme çiftliklerinde fazlaca hareket etme olanağı bulunmayan koşullarda yetiştiriliyor.Sonuç bir çoğunun eklemlerinde iltihaplı durumlar ortaya çıkıyor ve ciddi antibiyotikler alıyor zavallılar.Ayrıca kilo artışları olsun çabucak büyüyüp serpilip bolca ağırlık çekerek mezbahalara satılsınlar diye hormon da alıyorlar.Bu durumda temiz bir et olamaz çocuğunuza yedirdiğiniz.Hormonlu ve antibiyotikli bir et; yani kanserojen.
Ancak koyun-kuzu etinde aynı durum söz konusu değil.Henüz etleri temiz.

Neden anlattım bunca şeyi; eskiden kocaman bir ilikli dana kemiği alınır kaynatılırdı.Yok artık dananın kemiği de olmaz işte.
Benim kasabım rahmetli dedemin kasabıdır ve benim bebekliğimden beri tek et aldığımız yer onun dükkanıdır.İşte o mahalle kasabımdan şaşmam ve de çocuğuma da onun pirzolasını alırım.Pirzoladan kalan kemikleri de alırız; Ben kemik suyunu kuzu kemiğinden elde ederim.
Tabi bununla bitmez.Bolca sebze ve baharat da eklerim.Sebzelerimin hepsi İpek Hanım Çiftliği'nden.

Malzemeler;
Kuzu kemikleri
1 büyük boy patates
1 büyük boy soğan
6 diş sarımsak
1 dal pırasa
1 büyük boy havuç
1 yer elması
ufak bir baş kereviz
kereviz ve maydanoz sapları
3-4 defne yaprağı
1 tatlı kaşığı top karabiber
2 tatlı kaşığı kaya tuzu

Yapılışı;
Kemikleri güzelce yıkayın ve büyükçe bir çelik tencerenin içine alın.Üzerlerini örtecek kadar su doldurun.Su kaynamaya yakınken bu suyun hepsini dökün.
Tencereyi kemikleri en az 4 parmak geçecek kadar içme suyuyla tekrar doldurun.İçine doğradığınız tüm sebzeleri atın.Sebzeleri büyük büyük doğramanızda bir sakınca yok, zaten uzunca kaynayacağı için tüm özünü suya verecekler.Mevsim yazsa yaz sebzeleriyle yaparsınız, ancak kemik suyu yaz için ağırdır.
Kaynadığında 1 kez köpürecek, bu köpüklerin hepsini üzerinden alıp atın ve baharatları da ekleyip tencerenin kapağını az aralık bırakarak kapatın.
Bu şekilde kısık ateşte 2 saat kaynatın.Ocaktan aldığınızda göreceksiniz, sebzeler zaten pelte gibi olmuş olacaktır.
Düdüklüde yapmak isteyecekler de olabilir, süreyi de kısaltabilir ancak ben tencere içinde kalan su ölçüsünü kontrol etmek adına düdüklüde yapmıyorum.
Tencere iyice soğuyana kadar bekleyin.5 saat civarı sürüyor; bu yüzden ben geceden yapıp sabah buzdolabına kaldırıyorum.
Muhafazaya gelince; sebzeleri süzgeç yardımıyla süzüp atın.Kalan konsantre kemik suyunuzu ister bir kavanoza doldurun buzdolabına kaldırın (tabi çabuk tüketmeniz gerekecek); ister benim gibi silikon buzluklara yada her markette satılan buz poşetlerine koyup dondurucuya kaldırın.
Böylece ne zaman ihtiyaç olsa ihtiyacınız kadar çıkarır kullanırsınız.4 yorum:

 1. Merhaba. Bu paylaşımınız için teşekkür ederim. Size bir sorum var, cevaplarsanız çok sevinirim, mutfakta yeniyim.

  Bahsettiğiniz şekilde olsa olsa 1 litrelik kemik suyu çıkar... Yemeklere kemik suyu katacağım zaman da hemen bitmiyor mu? Yani mesela kemik suyuna çorba yapmak istesem 1 litrelik kemik suyunun tamamını kullanmayacak mıyım? 1 bardak kemik suyu, 900 ml de normal su mu olacak?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba Melisa Hanım geç dönüşüm için kusura bakmayın.Kemik suyu aslında ilikli dana kemiğinden kaynatılır.En bilineni budur ancak; malumunuz danalar artık tüm gün çayır çimen gezemediği için türlü eklem kemik rahatsızlıkları sonucu sayısız antibiyotik iğnesi olmakta.Bu sebeple kuzu kemiklerinden kaynatılınca ister istemez miktar az oluyor, yani nicelik az ama nitelik çok oluyor diyebiliriz.Ben kaynattığım ve miktar olarak az olan kemik suyumu elbette suyla çoğaltıyorum çorba yaparken.Ama daha çok pilavlara çorbalara aroma katacak kadar da kullandığım oluyor.Facebook sayfama da beklerim.Sorularınızı ordan da seve seve yanıtlarım.Sevgiler

   Sil