Sayfalar

26 Nis 2014

PORTAKAL REÇELİ


Kasayla organik portakal almıştım.Baktım 10 kg portakal bitmeyecek; hemen reçel yapmaya karar verdim.Reçel yapımı son derece kolay, pek az hüneri var aslen.Benim tarifim www.cahidejibek.com'dan.Sonuç gayet iyi.Orjinal tarif 3 portakaldan.Ben 6 portakaldan yaptım.Yaklaşık 1,5 kg lık reçelim oldu.2 tane 250 cc lik kavanoz doldu.1 tane de 1 kg lık kavanozun 3/4'ü doldu.

Malzemeler;
6 portakal
6 su bardağı su
5 su bardağı toz şeker (tarifte 6 su bardağı ben dayanamam azaltırım)
1 tatlı kaşığı limon suyu

Yapılışı;
Portakalları yıkayıp, dış kabuklarını beyaz kısımlarını almayacak şekilde rendeleyin.Bu kabukları atmayın portakal şekerlemesi yapın.
Kabukları soyulmuş bütün haldeki portakalları bir tencereye alın.
Tencereyi portakalların üzerini geçecek kadar suyla doldurun.Ben bu şekilde 10 dakika haşlayıp suyun hepsini süzdüm.Bu işlem portakalların acısının çıkması için yapılıyor.
Çeşitli bloglarda 3 kez üst üste yeni suyla doldurup süzenler var.Hiç gerek yok 1 kez süzülmesi yeterli geldi.
Portakalları soğuk suya tutun ve iri dilimler halinde doğrayın.
Şekeri, suyu tencereye alın.Kaynayınca limon suyunu da ekleyin.Biraz şerbetlenmes için 20-25 dakika kaynatın.Sonrasında şerbete portakalları da aktarın.
Köpürdükçe köpükleri alın.
Ben yarım saat tencerenin ağzı açık kaynattım.Reçelin suyu iyice ağdalaştı çekti, portakalların rengi hafif döndü.
Ocaktan aldım ve kavanozladım sadece.Siz sıcakken kavanozları da sıcak suda kaynatıp; sıcak sıcak kavanozlar ve ters bekletirseniz daha uzun süre saklayabilirsiniz.Biz tüketiriz hemen kavanozlamaya gerek yoktu :))

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder