Sayfalar

1 May 2014

ÇİLEK REÇELİ

Ekolojik pazarda çilek seçerken reçellik ayrılan kasalara gözüm takıldı.Satıcı da 2,2 kg gelen kasayı uygun bir fiyata verince hemen kaptığım gibi eve geldim.Reçel yapımı oldukça kolay, birkaç püf noktaya uyarsanız sonuç mutlaka iyi olur.Bir de meyvenizin aromalı, son derece taze olmasına dikkat edin.Ezik, beklemiş meyveden güzel bir reçel asla olmaz.Hazır reçellerde glukoz kullanılıyor, asla şekerlenme yapmıyor.Suyunda jölemsi suni bir tat.Çocukluğumdan beri evimizde pişirilen reçelleri yedim; şimdi de kendi evimde pişen reçelleri ailemle birlikte tüketiyoruz.Ben 1 kg tarifini vereceğim.

Malzemeler;
1 kg kokulu çilek
1 kg toz şeker
yarım limonun suyu
fındık büyüklüğünde tereyağı

Hazırlanışı;
Çilekleri yıkayın ve saplarını ayıklayın.
Çilekleriniz ufaksa bütün, iriyse keserek reçelde kullanın.Tavsiyem büyük olanları kullanmayıp ayırmanız, ufak boy çilekleri bütün olarak kullanmanız.Görsel olarak çok daha iyi oluyor.
Çelik tencereye bir kat çilek bir kat toz şeker sererek, tüm çilekler ve şeker bitene dek işleme devam edin.Tencerenin kapağını kapatın ve en az 6 saat bu şekilde bekletin.Geceden yaparsanız sabah reçelinizi kaynatabilirsiniz.Reçel iyice sulanacak, çilekler suda yüzüyor kıvamında olacaktır.
Reçeli kısık ateşte ağzı açık biçimde kaynatmaya başlayın.Dilerseniz kaynamanın 20 dakika sonrasında çilekleri kevgirle reçelin içinden alıp daha sonra eklemek üzere ayırabilirsiniz.Bu yöntemle daha diri daha dişe gelir kalır meyveler.Ben ayırmadan pişiriyorum.
Kaynayan reçelin içine fındık büyüklüğünde bir tereyağı atın.Reçelin duru olmasını sağlar.
Köpükleri reçeli hiç karıştırmadan üstten toplayın.
Reçel iyice kıvam alana dek kaynatın.Kaşıkla alıp döktüğünüğüzde su gibi değil daha kıvamlı akıyorsa reçeliniz olmuş demektir.
Kalan köpükleri üzerinden yavaşça toplayın.
Limon suyunu ve eğer ayırdıysanız çilek tanelerini ekleyin.
Limon suyu reçelin çabuk bozulmaması içindir; ancak reçele eklendikten sonra en fazla 1-2 dakika kaynamalıdır.
Reçeli sıcakken kavanozlayıp, kapağını da sıkıca kapatıp 1 gün baş aşağı bekletin.

2 yorum:

  1. Hayattaki en güzel kokulardan biri olsa gerek şu reçelin kokusu, ama tabii ki sadece ev yapımı olanların :)

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. Tabi ev yapımı başka hele de meyveler güzelse

      Sil