Sayfalar

2 Haz 2014

ŞEKER HAMURLU BAHAR KURABİYELERİ

Şeker hamurlu kurabiye yapmadan yemek blogger'ı olunmuyormuş :)) Sürekli "sen şeker hamurlu pasta, cupcake ve kurabiye yapıyor musun?" sorularına maruz kalıyorsunuz.Bu zamana kadar yapmama sebeplerimden birincisi; şeker hamurlu cupcake ve özellikle kurabiyelerin lezzetlerini çok beğenmemem.İkinci sebebi; organizasyonlara gidersiniz, adam başı özenle hazırlanmış kurabiyeden ve cupcakeden payınıza düşeni alır gelirsiniz.Oldu ki yemeye karar verdiniz; şeker hamuru sıyrılır atılır sadece altı yenir.Ancak şeker hamurlu kurabiye, cupcake ve pastasız organizasyon yapılmaz olduysa kaçış yok; bir yerden başlamalıyım.
Bu kadar kolay olabileceği aklımın ucundan geçmezdi.Sadece zaman alıyor.Bu yüzden tavsiyem kurabiyeleri bir gün, şeker hamurlu süslemeyi ertesi gün yapmanız olur.Aksi halde tüm güne yayılıyor hazırlığı.

Malzemeler;
1 yumurta
125 gram pudra şekeri
250 gram oda ısısında yumuşamış tereyağı
1 su bardağı mısır nişastası
aldığı kadar un (yaklaşık 450 gram)
1 paket vanilya
Üzeri;
renkli şeker hamurları
nişasta
süsler

Yapılışı;
Oda sıcaklığında yumuşamış tereyağını ve pudra şekerini, çırpma kabına alıp iyice özdeşleşene dek çırpın.Üzerine yumurtayı ekleyip yine karışana dek çırpın.
Kabartma tozunu, mısır nişastasını ve 1 bardak unu ekleyin.Tekrar karıştırıcınızla çırpın.
Bu aşamadan sonra karıştırıcıyı kapatıp yoğurma aşamasına geçin ve ununu ayarlayın.En az 1 bardak daha un alacaktır.
Kurabiye hamurunu merdaneyle açacağımızı düşünerek un ekleyelim, ele yapışmayan bir kıvamı olmalı.
Hamuru biraz dinlendirdikten sonra hafifçe unladığınız tezgahta yada silikon bir mat üzerinde merdane yardımıyla açın.Kalın olursa içi pişmez, çok ince olursa da üzerine yapıştıracağınız şeker hamurunu taşımaz.Bu hamur çok çok az kabaracak malum kabartma tozu kullanmadık.Bunu da göz önünde bulundurun.
Merdaneyle açtığınız hamurdan kurabiye kalıplarıyla şekiller çıkarın.Kurabiyelerinizin şekilleri hiç bozulmamalı; spatula yardımıyla kaldırıp yağlı kağıt serdiğiniz tepsiye dizin.
Önceden ısıtılmış 160 derecelik fırında yaklaşık 15-16 dakika pişirin.
Çok önemli bir nokta; kurabiye nişastalı olduğu için üzeri kızarmayacak beyaz kalacak.Kurabiyelerinizin piştiğini diplerinin pembeleşmesinden anlamalısınız.Üstü pembeleşirse fırından çıkarmakta geç kalmışsınızdır demektir.
Dibinden pembeleşmeye başlayan kurabiyelerinizi, fırından çıkartın soğumaya bırakın.
Şeker hamurlarının kullanacağınız kadarını paketinden çıkartıp kalan hamuru, hava almayacak şekilde streç filmle sarın.Kullanacağınız şeker hamurunu elinizle yoğurarak çalıştırmanız gerek.Bu şekilde rahat açılacak yumuşayacaktır.Şeker hamurunu da gerekirse çok az nişasta sürerek merdane yardımıyla açın ve kurabiyelere şekil verdiğiniz kurabiye kalıplarıyla şeker hamurlarını da kesin.
Ben ufak bir kaseye aldığım suyu fırçayla kurabiye üzerine ve şeker hamurunun yapıştıracağım tarafına sürüp dikkatlice üst üste getirip yapıştırdım.Ballı suyla da yapıştırılıyor nasıl arzu ederseniz.
Şeker hamurunun üzerine ufak süsler koyabilirsiniz.Benim kullandığım ufak çiçek kalıplar, Eminönü'nde ve internet sitelerinde her yerde çeşit çeşit bulunuyor.Şeker hamurları her renk her ton aklınızı kaçırabilirsiniz :)) Her bir figürü yapıştırmak için su süreceksiniz.Ancak şeker hamuru üzerine, şeker hamuru figür yapıştırırken sadece yapıştıracağınız ufak figürün alt tarafına su sürün.
Hazırlanıp bittiği zaman oda ısısında birkaç saat kuruyup sabitlenene kadar dokunmayıp kenarda bekleteceğiz.
En önemli noktalardan biri saklanmasıdır; şeker hamuru pudra şekeri içerdiği için buzdolabında sulanır.Hiçbir zaman kurabiyelerinizi buzdolabına koymamalısınız.
Ağzı kapaklı bir kapta oda ısısında uzun süre muhafaza edebilirsiniz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder