Sayfalar

10 Tem 2014

GÜL REÇELİ

Çok sevdiğim bir arkadaşımın Isparta seyahatinde pembe güllerin içinde çekilmiş resmini görmemle, aklıma gül reçeli & gül şerbeti yapma fikri düştü.Hemen haberleştik ve mis kokulu pembe güllerden bir torba getirdi.Daha önce İstanbul'dan aldığım güllerden şerbet yaptığımda, diplerindeki beyaz kısımları kesmiştim.Isparta'dan gelen güllerse yumuşacık pespembe yapraklara sahip olduğu için hiç kesme işlemine ihtiyaç olmadı.Dip tomurcuklarını ayırıp birkaç su nazikçe yıkadım.Sonra tarttım; tam 300 gram geldi.300 gram da şeker kullandım.Temel reçel mantığında yapılıyor; 1 e 1 ölçü şeker ve malzeme.Sadece yeterince sulanmadığı için su ekleniyor.Benim yaptığım reçel yaprak miktarı bol; dişe gelir şekilde oldu çok da güzel oldu.Belki renk niye pembe değil diye düşünebilirsiniz; renklendirici içermediğinden gül pişince bu rengi alıyor.

Malzemeler;
300 gram gül
300 gram toz şeker
1,5 su bardağı su
yarım limon suyu

Yapılışı;
Nazikçe yıkadığınız gül yapraklarını çelik bir tencereye; 1 sıra yaprak 1 sıra toz şeker olacak şekilde aktarın.Tencerenin kapağı kapalı 1 gece beklesin.
Sabah bir miktar sulandığını göreceksiniz.Ancak bu sulanma yeterli gelmeyeceği için, su ekleyip kaynatmaya başlayın.Altı kaynayınca ocağın altını kısın.
Reçelin olup olmadığını anlamak için; 1 damlasını porselen tabağa damlatın.Tabağı eğdiğinizde; damlacık ağır bir hızda süzülüyorsa reçeliniz olmuştur.
Ocaktan almadan 5 dakika önce limon suyunu ekleyin.Sonra da ister sıcakken kavanozlara doldurup ağzını sıkıca kapatın ve 1 gün 1 gece başaşağı kavanozları bekletin.Sonra da serin yerde saklayın.İsterseniz de kavanoza döküp buzdolabında saklayın.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder