Sayfalar

2 Tem 2014

VİŞNE REÇELİ

Tam zamanıyken vişneleri dondurucuya kaldırıyoruz.Komposto yapıyoruz, reçel yapıyoruz.Ben de reçel yaptım ve tam kıvamında tuttu.Her reçel postumda belirttiğim gibi reçelinizin güzel olmasının ilk koşulu; meyvesinin çok taze ve kokulu meyvelerden seçilmesidir.
Reçelde önemli olan bire bir ölçüdür; yani 1 kg meyveye 1 kg toz şeker kullanmaktır.Kilosunu bilmediğiniz kadar meyveniz olduğunda benim gibi mutfak tartısı kullanabilirsiniz.

Daha önce yaptığım reçeller için tık tık :)

cilek marmelati
sut receli-dulce de leche
cilek receli
portakal receli
elmali cilek receli

Malzemeler;
1 kg vişne
1 kg toz şeker
yarım limonun suyu
1 su bardağı su

Yapılışı;
Vişnelerin önce saplarını sonra çekirdeklerini çıkartın.Bunun için pratik ev gereçleri olduğu gibi pekala 2 parmağınızın arasında sıktığınızda da çekirdeği çıkartabiliyorsunuz.Ancak etraf ve elleriniz biraz batıyor.
Çelik bir tencerenin içine çekirdeklerini çıkardığınız vişneleri, bir kat vişne bir kat toz şeker olacak şekilde aktarın.Tencerenin ağzını kapatın, bir gece bu şekilde oda ısısında beklesin.
Vişne çilek gibi su salmadığından, 1 çay bardağı yada 1 su bardağı kadar su ekleyin ve ateşe oturtun.Hiç karıştırmayın, reçeliniz kıvamını bulsun.
Yavaşça köpükleri toplayın; ben reçelin üzerine kağıt havlu serip köpükleri bu şekilde almayı tercih ediyorum.
Kavanoza boşaltın, oda ısısına geldiğinde buzdolabına kaldırın.Eğer reçeliniz daha uzun süre dayansın isterseniz; kavanozlama tekniği kullanın.Yani kaynattığınız sıcak kavanoza sıcak reçeli boşaltıp kapağını sıkı kapatın.Kavanozun kapağı alta gelecek şekilde baş aşağı, 1 gün 1 gece böyle bekletin.Sonra serin ve karanlık bir ortamda muhafaza edebilirsiniz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder